Визнання шлюбу недійсним

Адвокат надає юридичні послуги з визнання шлюбу недійсним.

У справах про визнання шлюбу недійсним дуже важливим моментом є не тільки наявність підстав, які тягнуть недійсність шлюбу, а й доказ існування їх на момент його укладення.

Це завдання непросте, але Вам допоможе з нею впоратися адвокат Ящук Н.А.

Підстави та порядок визнання шлюбу недійсним:
При недійсності шлюбу актовий запис про шлюб анулюється на підставі:

 • заяви зацікавленої особи до органів РАЦС (далі - заяви), у випадках прямо передбачених Сімейним кодексом України (стаття 39 Сімейного кодексу України, детальніше нижче пункти 1-3);
 • рішення суду про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили (статті 40, 41 Сімейного кодексу України, детальніше нижче пункти 4-6).


Підстави для недійсності шлюбу:

 1. Перебування одного з подружжя одночасно в іншому зареєстрованому шлюбі;
 2. Родинність походження подружжя по прямій лінії (діти, онуки, правнуки), а також якщо подружжя доводиться один одному братом і сестрою;
 3. Визнання недієздатним одного з подружжя;
 4. Відсутність добровільної згоди чоловіка і жінки, які вступають у шлюб. Такими підставами можуть бути важкий психічний розлад, перебування в стані алкогольного сп'яніння в момент реєстрації шлюбу, наркологічного, токсичного сп'яніння, примушування до укладення шлюбу, обман, омана особи, яка вступає в шлюб, а також у разі, якщо буде встановлено, що на момент реєстрації шлюбу особа не розуміла значення своїх дій і не могла ними керувати;
 5. Фіктивність шлюбу. Фіктивним визнається шлюб, укладений без наміру подружжя (або одного з них) створити сім'ю.
 6. Укладання шлюбу усиновителем і усиновленою ним дитиною.
 7. Укладання шлюбу двоюрідними братом і сестрою; тіткою і дядьком, і племінником, і племінницею.
 8. Укладання шлюбу з особою, яка приховувала свою важку хворобу або хворобу, небезпечну для іншого чоловіка і (або) спадкоємців.
 9. Недосягнення особою шлюбного віку на момент укладення шлюбу, якщо шлюбний вік не був знижений судом у встановленому порядку.

 

У випадках, перерахованих у пунктах 1-3, визнання шлюбу недійсним судом не потрібно, орган РАЦС за заявою зацікавленої особи анулює актовий запис про шлюб.

У випадках, перерахованих у пунктах 4-5, такий шлюб визнається недійсним за рішенням суду.

У випадках, перерахованих у пунктах 6-9 такий шлюб може визнаватися недійсним за рішенням суду, якщо це відповідає інтересам осіб, які вступили в шлюб.

Адвокат Харків, Київ, Україна - юридичні послуги: розлучення, розділ майна, аліменти, реєстрація підприємства, реєстрація ТОВ, реєстрація торгової марки, реєстрація ФОП, позбавлення батьківських прав