ВСУ 13 квітня 2016 року розглянувши справу № 6-160цс16 за позовом учасника пайового внеску на квартиру до забудовника про визнання права власності на гараж (за договором про пайову участь у будівництві блоку допоміжних служб у житловому комплексі) сформував наступну правову позицію.

Відповідно до положення статей 15, 16 ЦК кожна особа має право на захист свого порушеного права у разі її порушення, невизнання або оскарження. Кожен має право звернутися до суду за захистом свого права. Одним із способів захисту прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

Захист майнових прав на новостворене майно, прийняте в експлуатацію та оформлене (зареєстрована) на іншу особу, у разі невизнання цією особою прав позивача на спірне майно здійснюється у порядку, визначеному законодавством, а якщо такий спеціальний порядок не визначено, то захист майнового права здійснюється на загальних підставах цивільного законодавства.

Відповідно до статті 392 ЦК власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оскаржується або не визнається іншою особою, а також у разі втрати нею документа, що засвідчує його право власності.

Оскільки між позивачем і відповідачем суперечка відсутня, відповідно до положень статей 15, 16 ЦК немає підстав для захисту цивільних прав та інтересів.

Судами було встановлено, що відповідач приміщення побудував, позивач вніс оплату. За актом-прийому передачі забудовник передав у власність позивача приміщення за договором. Рішенням суду було знято арешт з приміщень. Пізніше забудовник був визнаний банкрутом, була відкрита ліквідаційна процедура.

Адвокат Харків, Київ, Україна - юридичні послуги: розлучення, розділ майна, аліменти, реєстрація підприємства, реєстрація ТОВ, реєстрація торгової марки, реєстрація ФОП, позбавлення батьківських прав