ВСУ 1 червня 2016 року розглянувши справу № 6-535цс16 про стягнення пені за прострочення сплати аліментів, зробив такий правовий висновок.

Згідно з частиною першою статті 196 Сімейного кодексу при виникненні заборгованості з вини особи, зобов 'язаної сплачувати аліменти за рішенням суду, отримувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

З урахуванням правої природи пені, яка є дієвим стимулом належного виконання обов 'язку і виходячи з того, що аліменти призначаються і виплачуються (стягуються) щомісяця, за змістом статті 196 СК пеня нараховується на суму заборгованості за той місяць, в якому не проводилося стягнення аліментів.

При цьому сума заборгованості з аліментів за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не виплачувалися.


Тобто неустойка (пеня) за один місяць вважається таким чином: заборгованість по аліментах за місяць множиться на 1% пені, а потім множиться на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен з прострочених платежів (за кожен місяць).

Адвокат Харків, Київ, Україна - юридичні послуги: розлучення, розділ майна, аліменти, реєстрація підприємства, реєстрація ТОВ, реєстрація торгової марки, реєстрація ФОП, позбавлення батьківських прав