Опубліковано постанову Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 2 вересня 2015 року у справі № 6-856цс15 за заявою про скасування рішення постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації "Всеукраїнська фінансова спілка" за позовом "Альфа-Банк" до фізособи про стягнення заборгованості за кредитним договором.

При розсморенні була сформульована наступна правова позиція. Відповідно до статті 389-5 ЦПК рішення третейського суду може бути скасовано якщо справа, за якою вона ухвалена, не підвідомчо третейському суду відповідно до закону.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 6 Закону "Про третейські суди" (частина 1 статті 6 Закону доповнено пунктом 14 відповідно до Закону № 2983-VI від 3 лютого 2011 року), третейські суди в порядку, передбаченому цим Законом, можуть розглядати будь-які справи, що виникають з цивільних і господарських правовідносин, за винятком, зокрема, справ щодо спорів про захист прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки). Рішення третейського суду, про скасування якого просив заявник, прийнято після внесення зазначених змін до Закону.

Суди, розглядаючи заяву про скасування рішення третейського суду на зазначену обставину не звернули уваги і відмовили в його задоволенні, помилково пославшись на те, що суперечка, що виникла між сторонами, не є суперечкою про захист прав споживачів.

Оскільки заявник є споживачем послуг банку, спір виник за заборгованістю за кредитом, третейському суду в силу положень пункту 14 частини 1 статті 6 Закону "Про третейські суди" така справа не підвідомча.

Адвокат Харків, Київ, Україна - юридичні послуги: розлучення, розділ майна, аліменти, реєстрація підприємства, реєстрація ТОВ, реєстрація торгової марки, реєстрація ФОП, позбавлення батьківських прав